Our Governors

The Governing Body

The Governing body consists of a group of committed individuals who have the necessary  skills and attributes to enable them, as a collective, to ensure that the school is led and managed effectively, run smoothly on a day to day basis and  focused on school improvement.

The Governing body meets regularly to make decisions on all aspects of school life, such as the deployment of staff, the curriculum, budget management and of course, teaching and learning.

Governors are committed to ensuring that our school provides the very best learning opportunities for all of its pupils.

Members of the Governing Body (please click on the links below to read about our governors)

Chair of Governors – Mr Malcolm Webster – Local Authority Governor (appointed by LA), Chair of Staffing and Finance Committee, Mathematics Governor, Appointed on 19/05/14 for 4 years until 19/05/2018.

Steve Jones– Mr Steve Jones – Co-opted Governor (appointed by Governing Body based on their skills), Staffing and Finance Committee, Assessment Governor Appointed on 11/11/14 for 4 years until 11/11/2018.

Mrs Sandra OsmanHead teacher, School Evaluation and Development Committee, and Staffing and Finance Committee.

Mrs Cheryl BaileyStaff Governor (appointed by staff at school), School Evaluation and Development Committee, Attendance Governor, Appointed on 11/11/14 for 4 years until 11/11/2018.

Current Vacancy– Parent Governor (appointed by parents of the school pupils).

Mrs Claire Worthington Co-opted Governor (appointed by Governing Body based on their skills), Chari of School Evaluation and Development, Appointed on 11/11/14 for 4 years until 11/11/18.

Mrs Dianne Dixon Co-opted Governor (appointed by Governing Body based on their skills), School Evaluation and Development Committee, Appointed on 11/11/2014 for 4 years until 11/11/2018.

Reverend. Paula Smith – Foundation Governor (appointed by Church of England), School Evaluation and Development Committee, RE and Collective Worship.

Mr Brian Green – Foundation Governor (appointed by Church of England), Staffing and Finance Committee, Appointed on 11/11/2014 for 4 years until 11/11/2018.

June 2017 Updates register of business interests 20 06 17

June 2017 Governors details for website Donnington Wood C of E junior with committees 2016 2017

2016/2017 governors details for website Donnington Wood C of E Junior with committees 2016 2017

2015/2016 Governor Committee Membership and Term of Office

Register of business interests April Update 17

Parent Governors are your direct representatives on the Governing body and form a close link between school and parents/carers.

If you would like information on becoming a Governor, please contact the Head teacher, or the school business manager, Mrs Bailey.

If you need to contact the governors please contact the school office and they will provide you with more details.

Minutes of Governors’ meetings are located in the school office & accessible to everyone who wishes to see them.

Governor Impact and Visits.

Governors report to parents 2016

Register of business interests 15 11 16

Governors Impact Report To Parents 2015

Governor Impact Report

Governor Visit Record 2

Governance Statement